Techniki rzucania

Rzucanie może okazać się trudne na początku, dlatego należy poświęcić trochę czasu nauce; w końcu wszystkiego można się nauczyć - tego też.
Do ćwiczeń wybierz odpowiednie miejsce – o miękkim podłożu i wolnej przestrzeni (min. 40 m bez zabudowań, ludzi i innych przeszkód – celów).
Nie rzucaj w pobliżu zabudowań, słupów, krawężników, kamieni i innych twardych przedmiotów.
Technika rzutu przypomina rzut kamieniem, którym chce się rzucić możliwie jak najdalej.

Wersja dla praworęcznych:
należy złapać ramię bumerangu, tak żeby jego profilowana strona była skierowana w Twoją stronę. Trzymaj go dwoma palcami – kciukiem i palcem wskazującym, który powinien delikatnie zahaczyć o krawędź bumerangu. Przy wyrzucie można dodać ruch bioder i ramion co usprawni lot i dzięki temu bumerang poleci szybciej i zawróci lepiej.
Przy bumerangach zbudowanych symetrycznie nie ma znaczenia, za które ramię złapiemy, chociaż odrobinę lepiej rzuca się trzymając prawe ramię. Inaczej sprawa wygląda w bumerangach niesymetrycznych – wtedy łapiemy za ramię dłuższe o lepszym profilu.
W momencie wyrzutu staraj się nie ruszać nadgarstkiem. Jeżeli grałeś kiedyś w ping-ponga możesz mieć problem ze złym nawykiem skręcania nadgarstkiem przy rzucie.
Rzuca się bumerangiem ustawionym prawie pionowo.
Przy bezwietrznej pogodzie kąt nachylenia wynosi 20 stopni (maximum odchylenia to 40 stopni).
Reguła jest następująca – im mocniej wieje wiatr tym bardziej wyrzut powinien być pionowy.

Kiedy wieje silny wiatr najlepiej zrezygnować z rzucania, gdy jest od słaby lub średni (max 6-11 km/h) należy wyczuć wiatr, skąd wieje, odpowiednio ustawić się do wiatru i rzucić z małą siła odpowiednio nachylonym bumerangiem. Należy wykorzystać siłę wiatru, żeby przyniosła nam go z powrotem. Jest też inna metoda rzucania przy wietrznej pogodzie – mianowicie obciążenie bumerangu ołowiem itp. i rzucić bardzo mocno w pionie, tak aby przezwyciężyć wiatr.
Rzucaj przed siebie, a nie celuj do góry - wyobraź sobie, że twój cel znajduje ię jakieś 10 m przed tobą. Jeżeli na horyzoncie rosną drzewa celuj tuż nad nimi a nie prosto w nie.
W przypadku osób leworęcznych wszystko odbywa się w ten sam sposób, tylko stanowi odbicie lustrzane wersji dla praworęcznych.


Uwaga!
mokry bumerang, nie lata. To samo tyczy się brudnych i nie polakierowanych bumerangów. Nie ma sensu zabawa w deszczu, lub gdy jest rosa. Jeżeli bumerang jest polakierowany, po każdym rzucie w takich warunkach należy go wytrzeć, aby nie zawilgotniał, ponieważ wtedy stanie się za ciężki i nie zdoła utrzymać się w powietrzu.

Jak łapać?
Najlepiej łapie się na tzw. kanapkę – klaskając poziomo dłońmi w momencie, gdy powracający bumerang zbliży się do nas. Nie łapcie, kiedy bumerang zbliża się i jest na wysokości waszej głowy!
Bumerangi długodystansowe nigdy nie powrócą idealnie. Na zawodach kryterium to do 20 m odległości od miotacza. Bumerangi takie są słabsze konstrukcyjne i łatwiej się łamią.