o bumerangach

Pochodzenie/historia

Tradycyjne bumerangi były wykonywane z drewna i swoim kształtem były podobne do banana. Teraźniejsze bumerangi są tworzone z różnych materiałów  (np. włókna węglowego), mają różne kształty (nie tylko popularny banan, ale trzy czy czteroramienne krzyże), a używane są przede wszystkim do zabawy czy rywalizacji sportowych.

Do ciekawostek należy miejsce odkrycia najstarszego na świecie bumerangu. Mianowicie odkryto go w.... Polsce, a dokładniej w jaskini Obłazowej w przełomie Białki w 1985 roku. Bumerang ten był wykonany z ciosu mamuta, ozdobiony ornamentem i czerwonym barwnikiem, a w wyniku badań stwierdzono, że owy bumerang jest podobny do tych jakimi posługują się australijscy aborygeni.
Wiek tego najstarszego bumerangu oszacowano na 26 tysięcy lat. Natomiast najstarszy australijski bumerang liczy sobie ok. 10 tysięcy lat.

Tradycyjny bumerang charakteryzuje się oryginalnym spinem (skrętem), dzięki któremu możliwy jest jego powrót; jest on trudny do wykonania, dlatego znacznie częściej stosuje się fałszywy spin.

Oryginalne bumerangi są tworzone wyłącznie z kawałka drewna wyciętego z żyjącego drzewa, bez zagrożenia dla tego drzewa.
Obecnie bumerangi nie spełniają istotnej roli jako przyrząd czy broń w życiu współczesnych Aborygenów. Kiedyś stosowana były zarówno do polowań, walki ale również jako wielofunkcyjne narzędzie codziennego użytku.
Początkowo bumerangi leciały prosto i nie wracały do rzucającego, przez przypadek bumerang zaczął latać po luku, żeby w końcu zawrócić i dotrzeć do właściciela boo-mar-rang kij-który-wraca.
Bumerang jest bronią, natomiast odmiana tego narzędzia, które ma zdolność powracania do rzucającego służy wyłącznie do zabawy i sportu. Bumerangi stanowią dużą grupę przedmiotów o podobnych kształtach, natomiast bumerangi które powracają stanowią jedynie część tej grupy.

Zawody:
Rzucanie bumerangiem jest sportem, w którym również można konkurować.
Jest wiele konkurencji w których można się sprawdzić, najpopularniejsze to konkurencje -
  • wytrzymałościowe – w ciągu 5 minut należy jak najwięcej razy złapać wyrzucony przez siebie bumerang.
  • na długość lotu (rekord wynosi prawie 240 m!)
  • czas przelotu (prawie 3 min w powietrzu)
  • na precyzję lotu – dobrze rzucony bumerang może osiągnąć prędkość ok. 100 km/h